Prečo je beh vo svete tak zastúpený a aké sú dôležité faktory pri tréningu, ktorými sa treba riadiť?

Čo je vlastne beh a prečo je v súčasnosti najviac zastúpeným športom na svete?

Beh je úžasný prostriedok vo veľa ohľadoch, či už v budovaní zdravia, zlepšovaním fyzickej a duševnej pohody a tiež nenáročný na vybavenie čo ho robí dostupným pre každého bez ohľadu na finančnú situáciu, vek, pohlavie, krajinu. Dlhodobo si drží vo svete najvyššie zastúpenie počtu športujúcich ľudí, ktorí sa venujú práve behu.

Troška odbornejšie:

Beh je cyklická činnosť kde je dôležitá synchronizácia pohybovych vzorov a tiež dodržanie zásad správnej bežeckej techniky, systematického tréningového procesu. Ako sa hovorí všetkého veľa škodí a to platí aj pri behu. Ak je tréningový proces nastavený v zmysle : Behaj viac a budeš lepší alebo behaj stále vo vysokej intenzite a budeš sa neustále zlepšovať a lámať rekordy, tak to síce niekedy platí ale určite len dočasne a prečo?

Telo je úžasný mechanizmus ,ktorý nám vie dávať veľmi dôležité spätné informácie. Je dôležité chápať fyziologickým, biochemickým či biomechanickým zákonitostiam z pohľadu trénera, ktorý vedie zverenca a z pohľadu zverenca je dôležité dávať dôležitý feedback trénerovi ohľadne jeho vnútorných pocitov či už zo samotného tréningu ale tiež z pohľadu zdravotného a to, únava, pocity pred – počas – po tréningu a ak je niečo čo vadí či negatívne prekvapí, treba nahlásiť trénerovi a prečo? Ak je tréning nastavený nesprávne hrozí prepätie a pretrénovanie organizmu čo je obranný chronický proces organizmu na nesprávne zvolené zaťaženie a teda vyhnúť sa tomu sa dá jednoznačne poznaním zón srdcovej frekvencie ktoré sa získajú spiroergometrickým vyšetrením a hlavne správne vedeným tréningovým programom.

Základné fyziologické prejavy počas behania:

  1. Zvýšenie minútového systolického objemu srdca (srdce dokáže na jeden sťah vypudiť viac krvi)
  2. Efektívnejšia práca srdcového svalu
  3. Zlepšenie extrakcie kyslíka do pracujúcich svalov 
  4. Zmnoženie erytrocytov (červených krviniek)
  5. Zlepšenie imunoparametrov ale tu treba dať pozor! Zlým tréningovým programom sa dá behom pôsobiť aj naopak imunosupresívny efekt ktorý vie značne imunitu oslabiť čiže preto treba trénovať s rozumom, systematicky.

Toto je len pár z vysokého počtu pozitívnych faktorov ktoré beh spôsobuje, v ďalších blogoch vám priblížim väčšie množstvo faktorov, ktoré sa dejú v tele na začiatkoch keď sa človek odhodlá v behu a postupne so zaťažením čo sa deje v organizme. Budete milo prekvapení.

Dôležité zásady tréningového procesu, ktorými by ste sa mali riadiť:

  1. Absolvovať spiroergometrické vyšetrenie, ktoré vám jasne stanový tréningové zóny a eliminujete riziko pretrénovania či zranenia.
  2. Zamerať sa v behu nie na kvantitu ale na kvalitu.
  3. Byť v behu v prítomnom okamihu – myšlienky na prácu či niečo stresujúce dokážu podporiť vyššiu tvorbu kortizolu ( stresový hormón ) a tým srdcová frekvencia ide značne hore.
  4. Nebehať nezmyselné výzvy (napr. daj čo najviac km za mesiac atď) pretože pevná vôla je síca pekná vlastnosť ale pre telo to môže byť neúnosná záťaž a môžete si uškodiť.
  5. Užívajte si beh, je to úžasný a krásny sport, hýbte sa a telo sa vám odvďačí.

SME TU PRE VÁS! Ak sa chceš naučiť behať, cvičiť a teda hlavne trénovať systematickejšie, lepšie, zdravšie, neváhaj nás osloviť o bližšiu formu spolupráce. Zmeň svoju výkonnosť tu a teraz!

Rýchle odkazy:
Sledovať ma môžeš aj tu:
Instagram
LinkedIn

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.